Lenovo IdeaPad 320-15IKB Overheating
Lenovo IdeaPad 320-15IKB Will Not Charge
Background
Identification
This laptop's color can be Platinum Grey; Onyx Black; Blizzard White; Denim Blue; Plum Purple; Coral Red. The Lenovo IdeaPad 320-15IKB has the dimensions of 15.6" x 10.2" x 0.9" inches and 396.24" x 260" x 22.9" millimeters. This laptop weighs 4.8 lbs. (2.2 kg). Although there is no physical model number on the laptop, you can use the “System Information” tool in Windows, to find the model number, or by using the Lenovo Vantage app and going into the “Device” section, then selecting “My Device”.
Technical Specifications
Display - 15.6" HD (1366 x 768) Anti-Glare
Weight - Starting at 4.8 lbs (2.2 kg)
Speakers - 2 x 1.5W Speakers with Dolby Audio™